Jak zbudować społeczeństwo niereligijne? Czy można funkcjonować bez wiary? Tak chciało państwo komunistyczne. Po zakończeniu II wojny światowej i ustanowieniu postanowień jałtańskich rozpoczął się okres panowania ZSRR i jego ideologii. Według komunistycznych założeń religia powinna zostać wyeliminowana ze świadomości społecznej.
Autor pracy Duszpasterstwo w czasach stalinowskich, ksiądz Przemysław Mardyła, przedstawia działania władz zmierzające do osiągnięcia tego celu. Koncentruje się on na województwie krakowskim, gdzie do 1956 r. zamieszkiwało 25% całego duchowieństwa, zaś na terenie archidiecezji było około 1,2 mln wiernych i 285 parafii.
Monografia opisuje warunki w jakich biskupi nadzorowali archidiecezję, w jaki sposób pozbywano się religii ze szkół i eliminowano edukację kościelną, jak przeciwdziałano działalności charytatywnej, wreszcie jak radziło sobie z tym wszystkim duszpasterstwo tradycyjne i specjalistyczne. Książka oparta jest na metodzie analityczno-syntetycznej. Podzielona została na pięć rozdziałów.
W pierwszym przedstawiony jest zarząd archidiecezji krakowskiej. Uwidoczniony został tu kontekst działań podejmowanych przez państwo mających za zadanie przejęcie kontroli nad życiem kościelnym i wprowadzenie założeń partyjnych. Pokazano także jak wyglądała stolica biskupia pod rządami arcybiskupa krakowskiego kard. Adama S. Sapiehy, abp. Eugeniusza Baziaka i bp. Franciszka Jopa.
Drugi rozdział ukazuje codzienne działanie parafii i duszpasterstw w utrudnianych przez system warunkach. Czytamy tu jak wyglądały kwestie kaznodziejstwa, misji czy rekolekcji. Jak zmieniała się posługa sakramentalna i funkcjonowanie zwyczaju pielgrzymowania.
W trzeciej części pracy autor rozwija kwestię podejmowanych przez Kościół wysiłków przeciwdziałania ateizacji społeczeństwa. Pokazuje między innymi jakie trudności napotykały duszpasterstwa młodzieży, studentów oraz robotników. Nie pomija również problemów związanych z praktyką usuwania religii ze szkół publicznych, represjami wobec nauczających religii katechetów oraz szkół kościelnych. Wszystkie one opisane zostają w rozdziale czwartym.
Ostatnią, piątą część pracy autor poświęca problemom jakie napotykały organizacje dobroczynne i charytatywne. W tym miejscu ks. Przemysł Mardyła sporo miejsca poświęca zwłaszcza działalności kościelnego "Caritasu", który spotkał się ze szczególnymi atakami władz komunistycznych.
Ks. Mardyle zależało na obiektywnym i przede wszystkim całościowym ujęciu badanego problemu. W pracy powołuje się on zarówno na materiały państwowe jak i kościelne. Wiele z nich w całości przytacza w dołączonym do książki aneksie, co niewątpliwie stanowi dodatkowy atut recenzowanej pozycji.
Duszpasterstwo w czasach stalinowskich
Władze komunistyczne wobec działalności duszpasterskiej kościoła rzymskokatolickiego w archidiecezji krakowskiej w latach 1945-1956

Zobacz także
Nota o książce
Publikacja ukazuje dramatyczne zmagania Kościoła z systemem komunistycznym w latach 1945-1956 na terenie archidiecezji krakowskiej. Z jednej strony pełna heroizmu postawa kard. A.S. Sapiehy i jego następców wobec "nowej władzy", z drugiej próby rozbijania Kościoła od wewnątrz przez partię i organa bezpieczeństwa. Książka ukazuje kulisy procesu Kurii krakowskiej oraz podejmowane przez władze próby przejęcia steru rządów archidiecezją. W wymiarach rzeczywistości parafialnej, męczeństwu duchowieństwa niosącego posługę duszpasterską towarzyszyło równocześnie autentyczne wsparcie wiernych.
Z tej atmosfery walki o "rząd dusz" wyłania się postać młodego duszpasterza studentów - ks. Karola Wojtyły. To wszystko sprawia, że lektura porusza i nie pozwala zapomnieć o cenie, jaką przyszło zapłacić Kościołowi za wierność swej misji.
Opracowanie jest jedną z pierwszych prac szczegółowo omawiających represje komunistyczne oraz wysiłki lokalnego Kościoła starającego się wypełnić misję nauczania i zapewnienia wiernym posługi sakramentalnej w powojennej rzeczywistości.
(z recenzji ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie)
Recenzje i opinie
Pozostałe tytuły w serii
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.