Prezentowana historia Towarzystwa Jezusowego oparta jest na przedstawieniu konkretnych ludzi, którzy je tworzyli i nimi żyli, począwszy od szesnastowiecznej grupy założycielskiej po czasy współczesne, uwieńczone wyborem papieża Franciszkaka-jezuity. Autor "Męki" marzył, by książka ukazała się nie tylko w wersji angielskiej i hiszpańskiej, ale również po polsku. Przedstawił w niej bowiem także sylwetki naszych rodaków: św. Stanisława Kostki, św. Melchiora Grodzieckiego, św. Andrzeja Boboli, o. Stanisława Czerniewicza, o. Maksymiliana Ryłły, bł. Jana Beyzyma, o. Waltera Ciszka. Tak więc 450 lat od przybycia pierwszych jezuitów do Polski, w 200 lat od wskrzeszenia Towarzystwa Jezusowego na całym świecie, w rok od rozpoczęcia pontyfikatu przez pierwszego papieża jezuitę mamy przetłumaczoną przez Bogusława Steczka SJ historię jezuitów. Zainteresowanych odsyłam do książki, w której dzieje Towarzystwa autor kreśli zgodnie z cyklem pór roku klimatu śródziemnomorskiego: obietnica wiosny (1529-1581), bogactwo lata (1581-1687), żółknięcie i opadanie liści w jesieni (1687-1773), zima obumarcia (1773-1814) i druga wiosna wskrzeszenia (1814-1965). Epilog streszcza historię ostatnich trzydziestu lat.
Męka i chwała
Żywa historia Jezuitów

Zobacz także
Nota o książce
Książka opisuje ludzi, którzy tę historię tworzyli. Głównymi pretendentami do chwały są święci i błogosławieni reprezentujący ideały oraz misję Towarzystwa Jezusowego. Wśród nich znajdziemy wybitne postaci wyróżnione przez historię, mimo że nie doczekały się oficjalnego uznania w Kościele. Zaś do męki Towarzystwa przyczyniły się ich "czarne owce" głównie z powodu ludzkich słabości.
Historia Towarzystwa Jezusowego została przyrównana do pór roku. Wiosna obejmuje początki Towarzystwa oraz jego pierwszy wzrost i trwa do 1581 roku, kiedy generałem został Klaudiusz Acquaviva. Rozpoczyna on lato - tzw. złoty wiek Towarzystwa, czyli jego rozkwit widoczny we wzroście liczebnym i geograficznym. Od 1687 roku wraz z silną opozycją antyjezuicką rozpoczyna się okres jesienno-zimowy, który trwa aż do kasaty Zakonu w 1773 roku oraz próby przetrwania. Od wskrzeszenia Towarzystwa w 1814 roku zwanego drugą wiosną dzieje Zakonu przynoszą stabilizację i rozwój. Nowy okres obejmuje również XX wiek, odsłaniając działalność Pedra Arrupe, czy jezuitów, którzy odegrali ogromną rolę podczas II Soboru Watykańskiego.
Ignacio Echániz czyni historię bardziej fascynującą pokazując ludzi z krwi i kości. Na zakończenie stawia intrygujące pytanie: a gdyby Towarzystwo przestało istnieć?
Recenzje i opinie
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.