Prawie nie używamy słów "zawierzyłem Bogu", częściej mówimy: "wierzę w Boga". Czy jest różnica między tymi pojęciami? Św. Jakub ich raczej nie utożsamia: "Wierzysz, że jest jeden Bóg? Dobrze czynisz. Lecz demony też wierzą i ze strachu drżą" (Jb 2,19). Zawierzenie to bodaj więcej niż wiara, nawet gdy poparta jest "dziełami miłosierdzia". Zawierzyć Bogu to zaufać Mu, zaprosić Go do swojego życia w każdym jego aspekcie - także wtedy, gdy dręczą nas wątpliwości, gdy źle wykorzystujemy swoją wolność.
"Bóg daje nam tyle światła, ile potrzeba, aby uwierzyć, i dopuszcza tyle mroku, ile go potrzeba dla naszej wolności" - pisze kard. Carlo Maria Martini w książce "Odwaga zawierzenia", którą adresuje zwłaszcza do osób konsekrowanych, ale i do wszystkich, którzy szukają swojego powołania. Bohaterem książki jest św. Piotr. Kim był wyróżniony - spośród dwunastu apostołów - człowiek? Kard. Martini sugeruje, że gdybyśmy go zapytali: "Jaka była Twoja wiara, zanim spotkałeś Jezusa?" - odpowiedziałby: "Była wiarą żydowską, bardzo prostą i mocną. Byłem człowiekiem dorosłym i żonatym. Żydem mesjanistycznym, ponieważ oczekiwałem przyjścia Mesjasza". A na pytanie: "Piotrze, co się zmieniło po spotkaniu z Jezusem?" - pewnie odparłby: "nic i wszystko". Autor wyjaśnia domniemane wypowiedzi: "nic" - ponieważ Piotr niezmiennie wierzył w Boga, któremu cześć oddawała jego matka. A "wszystko" - dlatego, iż w osobie Jezusa doświadczył bliskości Boga kochającego, który "powołuje go do uczestnictwa w swoim dziele".
Martini podpowiada, że Piotr może być przewodnikiem w odkrywaniu naszego powołania, w poznawaniu siebie w obliczu Jezusa. Pierwszy wśród apostołów uważał się "za człowieka uczciwego, nie grzesznika; za dobrego ojca i męża". A jednak po cudownym połowie ryb przywarł do nóg Jezusa i rzekł: "Odejdź ode mnie Panie, bo jestem człowiek grzeszny". Poznanie Boga w Jezusie "pozwoliło mu silnie odczuć jego słabości".
Piotr zawierzył Jezusowi, dostrzegł Jego życzliwe spojrzenie, cierpliwość, miłosierdzie. W Jego obecności odkrył swoje prawdziwe oblicze i przekonał się, że do jego niedoskonałości Jezus nie odnosi się z pogardą.
Carlo Maria Martini zapewnia, że możemy dziś śmiało prosić Piotra: "Daj nam owo wyczucie prawdy! Nie dopuść, byśmy mieli oczy przysłonięte, kiedy mówimy o sobie samych, daj nam mocną podstawę, która pozwoli nam właściwie poznać siebie - dzięki czemu będziemy mogli żyć życiem bardziej autentycznym".
Droga Piotra uczy, że najtrudniejsze życiowe momenty mogą stać się początkiem projektu na życie - z Jezusem, a nie obok Niego.
Odwaga zawierzenia
Rekolekcje

Zobacz także
Nota o książce
Bóg daje nam tyle światła, ile potrzeba, aby uwierzyć, i dopuszcza tyle mroku, ile go potrzeba dla naszej wolności.
kard. C. M. Martini
Piotr dokonał siedmiu wyborów, które odmieniły jego życie.
Kardynał Martini zaprasza, szczególnie księży i osoby konsekrowane, do refleksji nad przebytą drogą powołania. Inspiracji dostarcza głównie życie św. Piotra. Jak w zwierciadle można w nim dostrzec własne chwile, w których moc Ducha pomagała podjąć powierzane zadanie. W życiu jest wiele momentów radości, odwagi i zdecydowania, ale są też momenty smutku, niepewności i niezrozumienia, dlatego potrzeba całkowitego zaufania Bogu. Droga Piotra uczy, że najtrudniejsze chwile mogą stać się decydującymi momentami dojrzewania.
Recenzje i opinie
Z pewnością niewielu jest ludzi, którzy nigdy nie słyszeli o świętym Piotrze. Najstarszy z apostołów przez samego Chrystusa został powołany do pełnienia roli Jego następcy na ziemi. Chociaż w ważnym dla chrześcijan momencie trzykrotnie zaparł się umiłowanego Mistrza, w mocy pozostaje udzielona mu przed wiekami władza pasterska. W książce Odwaga zawierzenia kardynał Carlo Maria Martini zawarł oparte na życiu świętego Piotra cenne refleksje, które w naukach rekolekcyjnych skierował do kapłanów i osób konsekrowanych. Właśnie oni zobowiązani są do nieustannego rozważania kolejnych etapów drogi powołania.
Na całość składa się dziesięć medytacji. Ponieważ pierwsza i ostatnia są niczym klamra, szczelnie spinająca całe życie człowieka wszystkich czasów i narodów, dlatego sięgający po lekturę nie powinien czytać wybiórczo. Rozpocząć należy od przemyśleń skupiających się na głębokości wiary Piotra przed decydującym spotkaniem z Jezusem, a dopiero potem stopniowo pokonywać kolejne etapy wewnętrznego wzrostu. Przewracając karty książki, można się przekonać, że uczestnicy rekolekcji mieli szczęście zrozumieć, jak ważne jest otwarcie się na działanie łaski; poznanie grzechu i Bożego przebaczenia; wyrażenie zgody na stawanie się uczniem oraz pogłębianie zażyłości z Jezusem; uświadomienie przemijalności i związane z tym zbliżanie się ku wieczności. Nie zabrakło również refleksji dotykających kapłaństwa, niesprawiedliwości i przemocy, radości wiary oraz życia Kościoła.
W książce Odwaga zawierzenia główne tytuły zostały opatrzone pytaniami skierowanymi przez rekolekcjonistę wprost do świętego Piotra. Treść poszczególnych rozdziałów jest z kolei odpowiedzią obszerną, wyczerpującą, zawierającą wątki duchowe i rozumowe, opartą na osobistych przemyśleniach kardynała Martini. W rozważaniach wykorzystano fragmenty modlitw oraz tekstów biblijnych Starego i Nowego Testamentu (cytaty wraz z siglami), które doczekały się zarówno przesłanek, jak i pewników. Podano mnóstwo wskazówek praktycznych, myśli do kontemplacji, przeanalizowano propozycje Ojców Kościoła, filozofów, teologów i literatów, skupiono się nad badaniami egzegetów biblijnych. Przypisy - choć nieliczne - mogą posłużyć jako dodatkowa pomoc zainteresowanym.
Chociaż publikacja Wydawnictwa WAM jest lekturą specjalistyczną, z powodzeniem mogą korzystać z niej osoby nie konsekrowane. Napisana w sposób przejrzysty, językiem przystępnym, pozwala z pełną odpowiedzialnością ustosunkować się do chrześcijańskiego powołania. Jest to więc lektura dla każdego, komu na sercu leży osobisty, duchowy wzrost.
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.