Kierownictwo duchowe od zawsze uchodziło za "sztukę nad sztukami". Jej mistrzami byli uduchowieni święci. Już pod koniec IV wieku fenomen kierownictwa dusz, jak brzmi klasyczna nazwa owej sztuki, jest obecny i występuje przede wszystkim w życiu wiary na antycznym wschodnim obszarze w pustelniach mnichów, gdzie wiąże się bezpośrednio z konkretną osobą i stylem życia duchowego kierownika. W kierownictwie duchowym nie chodzi bowiem o żaden duchowny urząd ani o oficjalną kościelną instytucję, ale o indywidualne charyzmatyczne świadectwo w wierze.
Owej sztuce kierownictwa duchowego poświęcona jest wręcz encyklopedycznych rozmiarów praca zbiorowa pod redakcją Józefa Augustyna SJ. Zawiera ona kilkadziesiąt artykułów różnych autorów podzielonych na sześć rozdziałów. Mowa w nich między innymi o teologii kierownictwa duchowego, rozwoju kierownictwa w historii duchowości i jego roli w pogłębianiu życia duchowego wiernych. Dwa ostatnie rozdziały poświęcone są praktyce kierownictwa duchowego i procesowi stawania się kierownikiem duchowym. Kierownictwo duchowe to bowiem najpierw działania w odniesieniu do pogłębiania własnej ścieżki wiary, a w ich konsekwencji kompetentne towarzyszenie osobom indywidualnym lub grupom w osobistej modlitwie będącej częścią życia i pracy chrześcijanina.
W istocie rzeczy w kierownictwie duchowym - jak podkreślają zgodnie autorzy - chodzi o realną pomoc w życiu i w akcie wiary. Duchowy kierownik pozostaje jednak zawsze tylko "prekursorem", który prowadzonego przez siebie brata wdraża w żywe obcowanie z Bogiem, w normalną z Nim rozmowę. Aby to było możliwe, spoczywa na nim obowiązek przyswojenia sobie sprawności rozeznawania życiowych sytuacji. Każda droga do Boga i z Bogiem jest szlakiem jedynym w swoim rodzaju i nie może też być powtórzona. Stąd zarówno towarzyszący, jak i korzystający z kierownictwa winni zabiegać o niezwykłe wyczucie dla działań Boga w drugim człowieku.
Autorzy zawartych w książce artykułów podkreślają także, że duchowy kierownik mniej wpływa przez to, co biegle przyswoił sobie w czasie specjalistycznych studiów, bardziej dzięki temu, kim sam jest i jak sam żyje. Drugiemu pomagamy najczęściej przez aktywne związanie się z nim, przez ścieżkę, jaką do niego zbudowaliśmy. Oczywiście, kierownik nie powinien przywiązywać do siebie osoby, która korzysta z jego posługi, często jednak pomaga jej właśnie wtedy, gdy stworzy z nią dobre relacje. Miłość silniej umacnia przyjacielską więź niż stanowczość i napominanie. Przez swą postawę i swe czyny duchowy kierownik może stać się dla bliźniego sakramentem Bożej miłości.
Dotrzymywanie drugiemu towarzystwa nie jest bowiem tylko wyświadczaną mu usługą i nie kończy się wraz z końcem rozmowy. Dumitru Stăniloae, znany rumuński dogmatyk Kościoła wschodniego, szkicuje wizerunek duchowego kierownika, który wydawać się może zbyt idealistyczny, lecz dotyka sedna rzeczy. Winien być on najpierw zażyłym przyjacielem swej gminy, mężem oddanym całym sercem swym wiernym i krzeszącym w nich odwagę. Ze swymi wiernymi ma żyć w atmosferze przyjaźni, tak że w kontaktach z nim ludzie zauważą, jak on mówi o drugich, jak każdego broni i usprawiedliwia, jak wiernych darzy swym zaufaniem. Wierni mają też wiedzieć, że ich duszpasterz jest świadom, że ze swego włodarzowania kiedyś będzie musiał zdać sprawę.
Inspiracją do doskonalenia sztuki pomagania duszom może być omawiana książka, będąca na gruncie polskim wydarzeniem o absolutnej nowości, choć przyczynków na temat kierownictwa duchowego jest wiele. Świadczy o tym chociażby dołączona do publikacji bibliografia w języku polskim na temat kierownictwa z lat 1950-2012, która zajmuje kilkanaście stron. Dla zainteresowanych zamieszczono także bibliografię szczegółowych opracowań z zakresu tej tematyki w języku angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim i włoskim. Tolle et lege! Bierz i czytaj!
Sztuka kierownictwa duchowego
Poradnik

Zobacz także
Nota o książce
Problematyka kierownictwa duchowego jest zagadnieniem interdyscyplinarnym. Obok spraw natury duchowej i moralnej podejmuje również konkretne problemy ludzkie. Stąd też w Sztuce kierownictwa duchowego Czytelnik otrzymuje bardzo szerokie spektrum tematów z zakresu teologii, historii duchowości, psychologii ogólnej i psychologii komunikacji, dzięki którym będzie mógł uczyć się integralnego spojrzenia na człowieka, na jego duchowe i ludzkie doświadczenia. Osobom pełniącym posługę duchowych przewodników niniejsza książka może pomagać w doskonaleniu "sztuki" kierowania duszami. Penitentom zaś może uświadomić, jak mają korzystać z kierownictwa duchowego i czego po nim mogą się spodziewać. Tych zaś, którzy z różnych powodów nie korzystają jeszcze z duchowego przewodnictwa, lektura książki może pobudzić do otwierania się na ten szczególny rodzaj duchowej i ludzkiej pomocy.
Sztuka kierownictwa duchowego ma formę poradnika i jest skierowana nie tylko do środowiska kościelnego, ale także do psychologów, psychiatrów, terapeutów oraz innych osób zajmujących się konsultacją i doradztwem. Książka może pomagać im w odróżnieniu problemów natury psychologicznej i psychiatrycznej od problemów natury moralnej i duchowej.
Do drugiego wydania Sztuki kierownictwa duchowego zostało zamówionych kilka nowych artykułów. Jednym z ważniejszych nowych tekstów jest druga część dokumentu Kongregacji do spraw Duchowieństwa zatytułowany Kapłan - szafarz Miłosierdzia Bożego. Pomoce dla spowiedników i kierowników duchowych, w całości poświęcona kierownictwu duchowemu. Chcemy przybliżyć Czytelnikowi ten cenny dar Stolicy Apostolskiej, który przekazuje nam mądrość i doświadczenie duszpasterskie całego Kościoła powszechnego odnoszące się do kierownictwa duchowego. Wszyscy, którzy dzisiaj mówią i piszą o kierownictwie duchowym, nie mogą tego dokumentu pominąć.
Do drugiego wydania Sztuka kierownictwa duchowego Słowo wstępne napisał kard. Stanisław Dziwisz. Po nim zamieszczamy także Słowo Biskupa autorstwa Wiktora Skworca, obecnie arcybiskupa katowickiego, napisane do pierwszego wydania. Bibliografia, tak krajowa jak i zagraniczna, zamieszczona w niniejszym drugim wydaniu, została uaktualniona.
Recenzje i opinie
Pozostałe tytuły w serii
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.