W ogromnym dorobku duszpasterskim o. Józefa Augustyna SJ wyróżniają się publikacje jego rozważań opartych na ćwiczeniach duchowych św. Ignacego Loyoli. Stanowią pokłosie rekolekcji prowadzonych w bardzo wielu środowiskach osób świeckich i duchownych. Właśnie w Wydawnictwie WAM sukcesywnie ukazuje się wznowienie obejmujące sześć tomów poczynając od fundamentalnej zasady rekolekcji "Uzdrowienie z poczucia krzywdy" poprzez tygodnie zadumy, refleksji i modlitwy: w tygodniu pierwszym "Adamie, gdzie jesteś", w drugim "Daj mi pić", w trzecim "W Jego ranach", w czwartym "Widzieliśmy Pana" oraz syntezie "Kazanie na Górze".
Te niezwykłe rekolekcje zwane ignacjańskimi są bardzo rozpowszechnionym sposobem, a może raczej metodą formacji służącej spotkaniu z Bogiem, z samym sobą i bliźnimi. Ułatwiają uczestnikowi lub czytelnikowi wewnętrzną przemianę i odkrywanie woli Bożej. Przeżywa się je w klimacie modlitwy zakotwiczonej w Słowie Bożym i całkowitego milczenia. To wyciszenie umożliwia lepsze poznanie siebie i odkrywanie słów Boga, który mówi do człowieka w ciszy serca.
Żywe zainteresowanie rekolekcjami niewątpliwie ujawnia pragnienie modlitwy wśród wielu ludzi - zwłaszcza modlitwy medytacyjnej i kontemplacyjnej. Poszczególne etapy opublikowanych ćwiczeń pomagają zbudować trwałą więź z Bogiem, ludźmi i całym stworzeniem; dostrzec nieład serca i myśli, a także, co bardzo ważne, dynamikę grzechu i jego niszczącą siłę.
Modlitwa kontemplacyjna stanowi pełnię rozwoju życia chrześcijańskiego wcale nie dla wybrańców, lecz wszystkich - dzięki łasce Bożej otrzymanej na Chrzcie św. Po doznaniu oczyszczającej mocy miłosiernego Ojca w sakramencie spowiedzi, duchowe usposobienie uczestnika jest takie, iż szuka on pogłębionego spotkania z Chrystusem - chce być prawdziwym chrześcijaninem. A jeśli tak, to śmiało można powiedzieć, że rekolekcje ignacjańskie są szkołą formacji duchowej i prowadzą do doskonałości, gdyż w praktyce jest to autentyczne chrześcijaństwo.
I dobrze iż ukazują się materiały służące temu celowi zwłaszcza, że napór zła okazuje się być szczególnie dotkliwy w podejmowanych przez niektóre środowiska próbach stanowienia o dobru i złu, a tym samym nieuznawaniu żadnych obiektywnych praw moralnych. To samo dotyczy życia, które w przekazie Biblii jest ewidentnym darem samego Boga. Bóg zaś od zarania ludzkości pragnie uwolnić człowieka od zła. Do przemiany nawoływali prorocy, a już zupełnym ewenementem okazało się życie i działalność Jezusa Chrystusa, których syntezą jest ostatni z "rekolekcyjnych" tomów - "Kazanie na Górze". Kto żyje wypowiedzianymi błogosławieństwami, lub według nich czyni rachunek sumienia, staje się nowym stworzeniem.
Gorąco polecam lekturę dobrego przewodnika na drodze ku Prawdzie Wiecznej.
Widzieliśmy Pana
Rozważania rekolekcyjne oparte na Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli. Tydzień czwarty

Zobacz także
Nota o książce
Kontemplacja Jezusa zmartwychwstałego w czwartym tygodniu Ćwiczeń duchownych św. Ignacego Loyoli objawia nam, że ostatecznym celem naszego życia nie jest cierpienie z Jezusem, ale udział w Jego wszystko zwyciężającej miłości. Zmartwychwstały Pan odchodzi z tego świata, by móc powrócić do nas i obdarzyć nas pełnią radości i chwały. Doświadczenie tej prawdy pozwala nam zachować nadzieję i pokój wewnętrzny także w chwilach cierpienia, próby i różnorakich przeciwności życiowych. Na zakończenie Ćwiczeń - zgodnie z myślą św. Ignacego - Józef Augustyn SJ proponuje nam kontemplację Ad amorem. Jest ona pomostem między czasem intensywnej modlitwy rekolekcyjnej a naszą szarą codziennością. Całe Ćwiczenia przeprowadzają nas od pierwszego nawrócenia z grzechu aż po stan bezpośredniego zjednoczenia z Bogiem.
Recenzje i opinie
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.