Z różnych punktów widzenia można patrzeć na historię: można ją widzieć jako zespół ważnych wydarzeń lub dzieje wybitnych osobowości, które ją kształtowały. Jerzy Pilikowski w tej książce patrzy na nią z punktu widzenia wielkich procesów cywilizacyjnych, w których trakcie zrodziły się określone cywilizacje - a szczególnie koncentruje się na cywilizacji zachodniej (łacińskiej), którą uważa za najwybitniejszą, a co najmniej najbardziej dynamiczną, wpływową, ekspansywną. Ukazuje nie tylko "istotę" i dzieje poszczególnych cywilizacji, ich wzloty i upadki, kierunki i meandry ich rozwoju, ale także ich kontakty, przenikanie się, wzajemne wpływy.
Książka jest napisana językiem bardzo prostym, a przy tym barwnym, żywym, wyraźnie mówionym - i bardzo też osobistym: to nie tylko referowanie faktów, lecz również ich subiektywna, często oryginalna i zaskakująca, a czasem kontrowersyjna interpretacja; widać, że to słowo nie tylko tego, kto wie, ale też tego, kto rozumie i ma odwagę samodzielnie wartościować.
Podróż w świat cywilizacji

Zobacz także
Nota o książce
Jakie cywilizacje współistnieją obecnie na naszym globie? Czy są to zupełnie odrębne światy kulturowe czy też łączą je wzajemne zapożyczenia? A może wywodzą się ze wspólnych źródeł? Czy cywilizacje są sobie jakościowo równe, różniąc się tylko swymi cechami, czy też można je porównywać pod względem wartości? Jeżeli tak, to jakich wartości? Wiążą się one z technologią, etyką, religią, zasadami prawa, osiągnięciami artystycznymi i sposobami rządzenia. Wybitne osiągnięcia w tych dziedzinach były dziełem różnych ludów, zajmujących kolejno pozycję wiodących twórców cywilizacji. Te wszystkie perspektywy stopniowo odsłonią się przed podróżnikiem, który zechce podjąć trud wędrówki przez świat cywlizacji.
Recenzje i opinie
Cywilizacja, rozumiana jako poziom rozwoju społeczeństwa w poszczególnych okresach historycznych, obejmuje wytwory pochodzące z przejawów aktywności człowieka, stopień opanowania środowiska naturalnego oraz funkcjonowania instytucji społecznych. Książka Podróż w świat cywilizacji jest zaproszeniem w drogę po różnych kręgach cywilizacyjno-kulturowych, mających swoje umiejscowienie w czasie i przestrzeni. Każdy z nich został szczegółowo omówiony, z uwzględnieniem wydarzeń historycznych, miejsca w świecie, modelu państwa i dziedzictwa kulturowego, dorobku materialnego, religii i literatury, a także rasy, narodowości oraz wzajemnych wpływów. Podział na cztery części jest uzasadniony i w pełni zrozumiały. Bez którejkolwiek z nich obraz całości byłby niekompletny.
W swoich rozważaniach Jerzy Pilikowski poddał naturę rygorom kultury oraz skupił się na czynnikach mających decydujący wpływ na rozwój cywilizacji. Przyjrzał się ludom pierwotnym i bóstwom. Wspomniał o kosmopolitycznych metropoliach, a także odnalazł kulturowy pomost pomiędzy Europą a resztą świata. Szczegółowo przeanalizował pojęcie "państwo środka" oraz wskazał na hellenistyczny charakter Śródziemnomorza. W kolejnych przemyśleniach nie tylko skupił się na kręgu łacińskim, bizantyńskim i muzułmańskim, ale również ukazał wpływ katolickiego chrześcijaństwa na cywilizację zbudowaną w Europie Zachodniej i Środkowej.
Sprostać postawionym przez autora wyzwaniom wcale nie jest trudno, bowiem Jerzy Pilikowski jasno i wyraźnie tłumaczy, gdzie szukać dalszej wiedzy. Podaje tytuły wartościowych książek, podręczników do historii, encyklopedii, słowników, atlasów, przewodników turystycznych, albumów oraz kompendiów wiedzy dotyczących historii, religii, sztuki, mitologii i literatury. Teksty podniesione do rangi wartych zapamiętania umieszczono w ramkach. Każdy rozdział zakończono graficznym schematem, podsumowującym zaprezentowaną wiedzę. Pomocą służą również wyliczenia, zestawienia, mapki i przypisy zamieszczone pod tekstem oraz na końcu każdej z czterech części.
Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka Podróż w świat cywilizacji napisana jest językiem pełnym terminologii historycznej. Oznacza to, że zawarte w niej szczegółowe informacje najbardziej ucieszą bezpośrednio zainteresowanych tematyką. Pozostali czytelnicy mogą przez to potraktować proponowaną pozycję nieco "po macoszemu". Warto jednak poświęcić Podróży w świat cywilizacji należną uwagę, bowiem lektura tej książki pokazuje, że życie każdego człowieka wkomponowane jest w otaczający nas świat i wszyscy mamy udział w kształtowaniu się cywilizacji światowej.
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.