To już trzecie, rozszerzone wydanie tej książki - a skoro trzecie, znaczy to, że dwa poprzednie już się rozeszły. I bardzo dobrze, bo to książka rzeczywiście konieczna dla każdego, kto chce dobrze spowiadać. Zakres tematyczny jest bardzo szeroki, a wypowiadają się Autorzy, którzy mają naprawdę wiele do powiedzenia. Wydawnictwu WAM należą się gratulacje za pomysł takiej pozycji i za szczęśliwe jego zrealizowanie, co z pewnością nie było łatwe. A zachęcać do jej nabycia nie trzeba - wystarczy informacja, że taka możliwość istnieje.
Sztuka spowiadania
Poradnik

Zobacz także
Nota o książce
Spowiadanie jest jedną z najważniejszych i jednocześnie najpiękniejszych posług kapłana. Spowiedź przywraca ludziom chęć do życia, daje wewnętrzny pokój i radość, jedna ich z Bogiem, bliźnimi i z sobą, przywraca poczucie godności i szacunku do siebie. Za piękno tej posługi płaci się jednak trudem, wewnętrznym zmaganiem, a nieraz także i cierpieniem. Nieprzypadkowo bł. Jan Paweł II nazywa sakrament pokuty również najtrudniejszą kapłańską posługą. Wymaga ona wielkiej ludzkiej mądrości, psychologicznego talentu, odporności psychicznej, umiejętności prowadzenia dialogu, a nade wszystko wielkiej wiary, która sprawia, że spowiednik nie eksponuje siebie, własnych rozwiązań i nie zasłania sobą działania Bożego miłosierdzia, które pozostaje istotą tego sakramentu.
Do lektury Sztuki spowiadania zapraszamy najpierw alumnów. Artykuły doświadczonych i kompetentnych spowiedników mogą wzbudzać i podtrzymywać w nich zapał w wysiłku przygotowywania się do kapłaństwa. Każdy kleryk, który chce być dobrym księdzem, winien nosić w sobie głębokie pragnienie stawania się dobrym spowiednikiem. Książkę oczywiście polecamy także księżom. Może być ona dla nich inspiracją do osobistego rachunku sumienia z pełnienia posługi w konfesjonale oraz uświadomienia sobie pokusy rutyny, jaka grozi im w sprawowaniu sakramentu pokuty. Publikację polecamy też świeckim katechetom i katechetkom, którzy - nie mając duszpasterskiego doświadczenia księży - przygotowują jednak dzieci i młodzież do sakramentu pojednania. Sztuka spowiadania to także doskonały poradnik dla psychoterapeutów i doradców psychologicznych, którzy w swojej praktyce mają często do czynienia również z problemami religijnymi swoich pacjentów. Wreszcie do lektury zapraszamy wiernych świeckich, dla których sakrament pojednania jest ważny i drogi.
Recenzje i opinie
Obszemość tej pozycji może na pierwszy rzut oka nieco zniechęcić czytelnika. Należy jednak spojrzeć na nią pod kątem wielowymiarowego bogactwa, jakie oferuje, a można ją czytać nawet nie po kolei.
Jest to praca zbiorowa 48 kompetentnych autorów. Wśród nich są doświadczeni spowiednicy, znawcy prawa kanonicznego, życia duchowego, teologii dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, psychologii i socjologii. Wszyscy mają jeden wspólny cel: przybliżyć czytelnikowi sakrament pokuty i pojednania oraz uczynić go zrozumiałym.
Książka przynosi na temat tego sakramentu usystematyzowaną naukę Kościoła, dokumenty papieskie, wywody teologiczno-biblijne, a nawet porady liturgiczne. Omawia bogatą gamę przeżyć towarzyszących penitentowi. Zwraca uwagę na emocje, blokady i obawy, skrupuły i lęki, które w dużej mierze mają podłoże psychiczne i wynikają z doświadczenia własnych słabości. Są one "wspólne" rodzajowi ludzkiemu, gdyż "każdy grzech zawstydza, oskarża i niepokoi". Ogromną rolę w tym rozeznaniu może odegrać spowiednik - szafarz sakramentu. Jemu stawia się wysokie wymagania, od jego bowiem postawy zależy, czy wierni będą z sakramentu pokuty i pojednania korzystać, czy też nie, czy będą trwać w wewnętrznym zagubieniu, czy też doświadczać mocy uzdrowieńczej Boskiego Lekarza Chrystusa (Christus medicus). Poradnik wskazuje jednoznacznie, że "jeśli księża nie żałują czasu na cierpliwe siedzenie w konfesjonale, odnoszą się do penitentów życzliwie i współczująco, kompetentnie rozpoznają ich problemy, dają im świadectwo wiary w Miłosierdzie Boga", to w znacznej mierze przyczyniają się do żywotności tego sakramentu i wzrostu duchowego osób im powierzonych.
W książce tej czytelnik znajdzie cenne wskazania co do rozumienia i formowania swego sumienia. Do dyspozycji ma propozycje rachunku opartego na Dekalogu lub na duchowości ignacjańskiej. Oprócz tego znajdzie odpowiedź, jak przygotować się do spowiedzi generalnej, na co zwracać uwagę przy spowiedziach kobiet i mężczyzn, małżonków i sióstr zakonnych, seminarzystów i księży, jak radzić i pomagać osobom poranionym, skrzywdzonym czy przejawiającym skłonności do skrupułów.
Książka zaadresowana jest do wszystkich, którzy zajmują się szeroko rozumianym spowiednictwem, a więc do tych, którzy związani są z nim niejako "zawodowo", jak i do tych, którzy korzystają z posługi Bożego miłosierdzia. To nieoceniona pomoc dla seminarzystów, rodzin zakonnych, katechetów i katechetek, rekolekcjonistów, spowiedników i duszpasterzy.
Pozostałe tytuły w serii
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.