Wyobraźcie sobie wielkiego filozofa Platona jako małego chłopca, którego koledzy przezywają: "Strzeżcie się ofiary, co ma wielkie bary (Platon znaczy "barczysty" - przyp. MM)! Z głupią miną stoi, bo się wróbla boi!". Albo jak podkrada się pod okna domu swego nauczyciela, Sokratesa i podsłuchuje zrzędzącej Ksantypy. Kto by pomyślał, że filozofia może zaczynać się od takich prostych wydarzeń.Seria książek Emiliano di Marco przybliża klasyków myśli zachodniej. Dwie tu wymienione przywołują dość znane zagadnienia - Tajemnicza jaskinia odwołuje się oczywiście do Platońskiego mitu o jaskini zaprezentowanego z siódmej księdze Państwa, natomiast Uczta Platona odsyła nas do Dialogu Platona, w szczególności do fragmentu Uczta poświęconego miłości.Pomysł Emiliano di Marco na wprowadzenie dzieci w zagadnienia filozoficzne, zapoznanie ich z kanonicznymi tekstami wydaje się szalenie prosty. Tu wielki filozof jest - podobnie jak i czytelnik - dzieckiem. Dzieckiem ciekawskim, zadającym miliony pytań, reagujący szybciej niż należy. Napotyka jednak na swoje drodze mądrzejszego przewodnika, starca, nauczyciela, który potrafi zainspirować, dać odpowiedzi bądź tak pokierować rozmową, że młody bohater sam odkrywa prawdę. Opowiadania o przygodach małego Platona pisane językiem współczesnym i świetnie, lekko, z dowcipem zilustrowane wciągają niczym dobra proza sensacyjna, stając się jednocześnie źródłem pytań, nad którymi czytelnik może podumać w samotności. Autor interesująco wplata w dialogi również sentencje:Kłamstwo jest kłamstwem nawet, gdy powtarza je milion osób.Oto twój potwór z tysiącem nóg i paszcz. Nazywa się Tłum i pożera wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu.Do książek mogą zajrzeć już dzieci w wieku szkolnym. Opowiadania czytane wspólnie z rodzicami mogą się stać inspirująco przygodą do świata idei i myśli.
Uczta Platona

Zobacz także
Nota o książce
Podczas lekcji Platon zauważa, że jego nauczyciel Sokrates, jest dziwnie roztargniony i zachowuje się inaczej niż dotychczas. Pełen podejrzeń, postanawia go śledzić. Wkrótce odkrywa, że mistrz, ściągając na siebie gniew swojej żony Ksantypy, ucieka z domu, by uczestniczyć w przyjęciu u swego przyjaciela Agatona.
Przyłapany na gorącym uczynku, Sokrates wyjaśnia Platonowi, czym jest sympozjum, na którym, oprócz jedzenia i picia, dyskutuje się o najważniejszej rzeczy na świecie. W końcu, ku wielkiej radości chłopca, zabiera go ze sobą na ucztę. W ten sposób uczeń będzie mógł zaspokoić ciekawość.
Wątek tej opowieści osnuty jest na sławnym Dialogu Platona pt. Uczta.Po dwóch tysiącach lat nauki zawarte na stronach platońskich ksiąg, nie straciły niczego ze swej mądrości i piękna. Niniejsza opowieść, jak wszystkie inne z tej serii, pragnie przybliżyć młodemu czytelnikowi skarby filozofii. Na kanwie ciekawych wydarzeń z przeszłości, przedstawia myśli klasyków zachodnich.
seria: Z Sokratesem:
Chłopiec o imieniu Platon za radą Apolla udaje się w poszukiwania najmądrzejszego człowiek świata. Tak poznaje Sokratesa, u boku którego odbywa niezwykłą podróż po filozofii starożytnej Grecji. W każdej z sześciu książeczek w przystępny sposób przedstawiony jest kluczowy problem filozoficzny, który podejmowany jest w oparciu o wybitne dzieła starożytnych: pisma Platońskie Uczta, Państwo, Obrona Sokratesa, dialogi Timajos i Kritias, paradoksy Zenona z Elei i Gorgiasza oraz teksty Plutarcha i Aulusa Gelliusa.
Recenzje i opinie
Pozostałe tytuły w serii
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.