Mówi się, że Dekalog to takie podstawowe zasady, którymi powinien kierować się każdy przyzwoity i kulturalny człowiek niezależnie od wyznania czy w ogóle wiary w Boga. Oczywiście tylko ogólnie, bo gdy przyjrzeć się kolejnym przykazaniom, to wyraźnie widać, że świat je po kolei zaczyna łamać, upatrując w tym drogi do prawdziwej wolności. Dekalog to drogowskaz dany z miłości. Co się dzieje, gdy zostaje odrzucony?
Miłość w dziesięciu słowach
Gdy ludzkie serca zmieniają się w głaz

Zobacz także
Nota o książce
Pierwsze jest:
Będziesz miłował Pana, Boga swego,
całym swoim sercem, całą swoją duszą,
całym swoim umysłem i całą swoją mocą.
(Mk 12, 29-30).
Książka zawiera pogłębione wyjaśnienie wszystkich dziesięciu przykazań oraz konkretne wskazówki, jak nimi żyć na co dzień. Przytacza najczęstsze sposoby ich przekraczania, czyli grzechy, z którymi się zmagamy. Jednocześnie niesie przestrogę przed złudnym mniemaniem, że przykazania to przeszkoda na drodze do szczęścia i wolności. Dzięki wyjaśnieniom z Katechizmu Kościoła Katolickiego, cytatom ludzi Kościoła oraz doświadczeniu autora książka prezentuje szerokie spojrzenie na dziesięć Bożych słów skierowanych do nas.
Ojciec Stanisław Biel pokazuje, że Dekalog to nie tylko zbiór przykazań, które trzeba zachowywać, ale przede wszystkim wyraz miłości Boga do człowieka. To w nich Bóg wskazał nam drogę do radości i prawdziwego szczęścia. Mimo to człowiek wielokrotnie nie potrafi lub nie chce tej Miłości przyjąć. Wówczas odwraca się od Boga. Aby tak się nie stało, trzeba pamiętać, że najważniejszym przykazaniem jest przykazanie miłości.
Recenzje i opinie
Książka poświęcona jest Dekalogowi. Każde z dziesięciu przykazań zostało w niej omówione w kluczu "słów" miłości Boga do człowieka, bez której "nie ma raju", jest za to "tragiczna samotność i pustka" (s. 7).
Jak podkreśla we wstępie do rozważań ich autor, rekolekcjonista mający na swoim koncie wiele publikacji z zakresu duchowości, książka "ma podwójny cel. Z jednej strony podkreśla, że przykazania nie są tylko trudnym i wymagającym obowiązkiem, ale każde z nich stanowi głos miłości Boga do człowieka. […] Z drugiej strony wskazuje, co dzieje się, gdy człowiek nie chce przyjąć" tej miłości i "wybiera własną bez-bożną drogę" (s. 8).
I tak na przykład w kontekście pierwszego przykazania: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną" ojciec Biel zaznacza, że nie jest ono "nakazem, by kochać bezduszny i bezosobowy Absolut". To raczej zaproszenie, by każdego dnia odpowiadać "na miłość osobowej Trójcy" (s. 11).
Pozytywna odpowiedź na owo zaproszenie jest darem wymagającym nieustannego dynamizmu i rozwoju. W przeciwnym razie grozi nam regres i oddalenie się w swej wierze od jej Źródła.W "słowie czwartym", odnoszącym się do przykazania "Czcij ojca swego i matkę swoją", autor zaznacza z kolei, że nie ogranicza się ono "jedynie do obowiązków dzieci wobec rodziców, ale ma wymiar dwustronny, wzajemny", podkreśla też "zadania rodziców w stosunku do dzieci" (s. 80).
Obok refleksji poświęconej obowiązkom dzieci wobec rodziców, ojciec Biel szeroko omawia więc również potrzebę szacunku rodziców wobec własnych dzieci. "Pierwszą oznaką tego szacunku - jak mówi - jest przyjęcie na świat nowego życia, a następnie stworzenie dziecku dobrej, kochającej rodziny i domu" (s. 92).
W rozdziale siódmym poświęconym przykazaniu "Nie kradnij", które reguluje problem własności, ojciec Biel, powołując się na naukę zawartą w Katechizmie, omawia obszary grzechu kradzieży. Zaznacza, że zakres tego grzechu "zależy od miejsca, czasu, sytuacji społecznej i politycznej, postępu cywilizacyjnego", ale "jego istotą jest zawsze to samo: «przywłaszczenie dobra drugiego człowieka wbrew racjonalnej woli właściciela»" (s. 211). W tym kontekście autor mówi również o korupcji w świecie polityki, uciekaniu przed fiskusem i kradzieży mienia społecznego, które często uważa się za "niczyje". Podkreśla także, że korzystanie z dóbr wymaga cnoty sprawiedliwości, umiarkowania i solidarności, dlatego wiele miejsca ojciec Biel poświęca też pomocy ubogim i potrzebie dzielenia się z potrzebującymi.
Omawiając poszczególne przykazania, autor nie tylko mówi o teoretycznych założeniach. Daje także wiele praktycznych wskazówek, jak Dekalogiem żyć na co dzień. W swoich rozważaniach odwołuje się do wyjaśnień Katechizmu Kościoła Katolickiego, myśli współczesnych teologów i biblistów oraz własnych doświadczeń i przemyśleń duchowych. Dzięki temu każda z pogłębionych refleksji nad kolejnymi przykazaniami pozwala czytelnikowi nie tylko spojrzeć na nie na nowo i w większym stopniu zrozumieć zawartą w nich zbawczą mądrość Boga. Mogą też stać się one pomocą w nieustannym otwieraniu się na Bożą miłość, zawierzaniu jej i odpowiadaniu na nią własną miłością. Bo tylko miłość sprawi, że w "zamienionych w głaz" ludzkich sercach na nowo zrodzi się "pragnienie głębszego i piękniejszego życia" (s. 8).
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.