Badania nad ubiorem i uzbrojeniem bizantyńskim nie są dziedziną łatwą. Znikoma ilość zachowanych artefaktów a także niewiele źródeł powodował, że jeszcze do niedawna niewiele wiedzieliśmy na ten temat. Wśród niewielkiej grupy naukowców, którzy poświęcili się badaniom tego zagadnienia znajduje się Piotr Grotowski. Wynikiem jego wieloletniej pracy jest wydana ostatnio książka "Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)".
Autor zawarł w niej obszerną analizę ubioru i uzbrojenia używanego na terenach imperium bizantyńskiego od końca ikonoklazmu do odzyskania Konstantynopola. Punktem wyjścia do rozważań nad badanym tematem stały się dla autora wyobrażenia tytułowych świętych wojowników, których nie brakuje w sztuce bizantyńskiej tego okresu.
Grotowski, konfrontując ten materiał ikonograficzny z tekstami źródłowymi omawia bardzo szczegółowo uzbrojenie, wyposażenie i insygnia używane wówczas w armii bizantyńskiej, jak również stara się rozpoznać chronologię zmian jakim ono podlegało w czasie tych czterech wieków. Książka, co warto podkreślić, została wydana w dwóch językach, polska wersja ukazała się nakładem wydawnictwa WAM, natomiast angielską Brill.
Święci wojownicy w sztuce bizantyńskiej (843-1261)
Studia nad ikonografią uzbrojenia i ubioru

Zobacz także
Nota o książce
W przypadku badań nad uzbrojeniem i ubiorem bizantyńskim spotykamy się z dotkliwym brakiem oryginalnych obiektów uzbrojenia i ubioru. W związku z tym przez długie lata wiedza na ten temat była bardzo nikła. (...) W wyniku długich i intensywnych studiów Piotr Grotowski wszedł do międzynarodowego grona największych znawców tej dziedziny.
Prof. dr hab. Zdzisław Żygulski jun.
Zasadniczą zaletą pracy Piotra Grotowskiego jest wyjście od źródeł ikonograficznych, formalnie ograniczonych do wyobrażeń świętych wojowników, jednak faktycznie potraktowanych bardzo szeroko. Nie oznacza to wcale zaniedbania źródeł pisanych, które Autor doskonale zna i obficie cytuje. (...) Praca ta będzie z pewnością intensywnie wykorzystywana przez bizantynologów z racji swej wartości informacyjnej. Każdy historyk zainteresowany wojskowością bizantyńską i każdy historyk sztuki zajmujący się ikonografią popularnych w kręgach prawosławnych świętych nie będzie się mógł obejść bez sięgnięcia po tę monografię. Szczególne znaczenie będzie miała ona przypuszczalnie dla archeologów, którym w badaniach nad uzbrojeniem bizantyńskim przeszkadza nie tylko niedostatek zachowanych obiektów, lecz także brak materiału porównawczego, do którego mogliby się odwołać przy interpretacji zabytków.
Prof. dr hab. Maciej Salamon
Recenzje i opinie
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.