Kazanie na Górze, w którym Jezus jasno określa, kto w jego oczach jest człowiekiem błogosławionym, choć dla nas zrozumiałe, jest jednak trudne do przyjęcia.
Uznanie w oczach Jezusa zyskali bowiem ci, którzy dla świata "są przegrani", słabi, żyjący na marginesie, którym się w życiu nie powiodło. Jezus za błogosławionych uznaje cichych, ubogich, smucących się, łaknących sprawiedliwości, prześladowanych... W książce "Kazanie na Górze" o. Józef Augustyn mówi, że błogosławieństwa, o których mówi Jezus, odzwierciedlają cechy Jego samego i Jego życie. Uczniowie chcieli widzieć Jezusa silnego, otoczonego tłumami, uzdrawiającego. Chcieli sukcesu na sposóbludzki. Ale Boża logika jest inna. Rozważając Kazanie na Górze oraz inne fragmenty Pisma Świętego, o. Józef Augustyn pokazuje konkretną drogę jaką Zbawiciel wskazał wszystkim tym, którzy chcą Go naśladować. Daje też wskazówki, jak wcielić w życie to Boże myślenie.
Kazanie na Górze
Rozważania rekolekcyjne oparte na Ćwiczeniach duchownych św. Ignacego Loyoli. Synteza

Zobacz także
Nota o książce
Kazanie na Górze nie jest najpierw kodeksem moralnym. Nie należy go też traktować wyłącznie jako mądrościowy zbiór pouczeń. Trzeba nam je medytować przede wszystkim jako autoportret Jezusa, opis Jego własnego sposobu życia. Oddaje ono bowiem najgłębsze postawy Jezusowego Serca. Stąd w prezentowanych rozważaniach autor łączy Kazanie na Górze z całym życiem Chrystusa: Jego modlitwą, głoszeniem Dobrej Nowiny, budowaniem więzi z Apostołami, a przede wszystkim z Jego męką, śmiercią i Zmartwychwstaniem. Radykalne wyzwania Kazania na Górze, odczytywane w perspektywie miłości do Jezusa, są dla nas obietnicą, że nasze życie może zmieniać się pod wpływem Ewangelii i stawać się podobne do Jego życia.
Wydanie na podstawie: Józef Augustyn SJ, Kazanie na Górze. Rozważania rekolekcyjne oparte na "Ćwiczeniach duchownych" św. Ignacego Loyoli. Synteza Wydawnictwo M, Kraków 2001
Recenzje i opinie
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.