Rzadko daje się słyszeć o "grzechach wołających o pomstę do nieba". I chociaż może powinniśmy pamiętać o nich z lekcji religii, zazwyczaj stajemy bezradni wobec tego określenia. To bardzo znamienna grupa grzechów. Łączy je to, że ofiara niegodziwości jest wobec grzesznika - i popełnianego przezeń czynu - bezradna i bezbronna, a jedynym, który się za nią wstawia, jest Bóg.
Teologia moralna wyróżnia zasadniczo cztery czyny podpadające pod kategorię grzechu wołającego o pomstę do nieba: umyślne zabójstwo (w tym aborcja, samobójstwo i eutanazja), ucisk wdów i sierot (jak również wykorzystywanie biednych przez bogatych), zatrzymanie należnej zapłaty (w polskiej rzeczywistości można tu wspomnieć różnego rodzaju czarne i szare strefy zatrudnienia) i grzech cielesny przeciwny naturze (tzw. sodomia), przez który zazwyczaj, choć nie wyłącznie, rozumiano czyny homoseksualne (ale też pedofilię). O ile pierwsze trzy - nawet przy uwzględnieniu koniecznej akomodacji do czasów współczesnych - nie budzą większych kontrowersji, o tyle jednoznaczne potępienie aktów homoseksualnych jest dla przedstawicieli środowisk liberalnych nie do przyjęcia. Co więcej, kwestionują oni samą zasadę włączającą je do czynów wołających o pomstę do nieba, jako że rzekomo nie ma w tych czynach ofiar i oprawców. Nie dostrzegają, że człowiek odrzucający swoją naturę w zakresie seksualności pada ofiarą własnych decyzji.
Ks. Zwoliński nie ogranicza się do wyłożenia nauczania moralnego Kościoła. Wiele miejsca i uwagi poświęca historycznym, społecznym i kulturowym aspektom poszczególnych problemów, dokumentując swoje analizy stosownym materiałem źródłowym. Sam wykład zagadnień moralnych charakteryzuje się zrównoważonym, spokojnym tonem, co wzmacnia wrażenie merytorycznej solidności i kompetencji.W efekcie czytelnik ma możliwość poznania i zrozumienia nauczania moralego Kościoła głoszonego w kontekście współczesnych przemian kulturowych i cywilizacyjnych. Trudno oczekiwać, by ci, którzy z Kościołem i jego nauczaniem się nie identyfikują, znaleźli upodobanie w tej lekturze, ale nie powinni się czuć przez jej autora atakowani. Zarazem katolicy pragnący pogłębić swoją formację teologicznomoralną mają możliwość poznania argumentów swoich adwersarzy i prześledzić istotne elementy toczących się dyskusji. (pk)
Grzechy wołające

Zobacz także
Nota o książce
Niektóre grzechy śmiertelne w szczególny sposób naruszają porządek społeczny. Teologia moralna, opierając się na Biblii, wymienia, cztery grzechy wołające o pomstę do nieba:
-rozmyślne zabójstwo,
-grzech cielesny przeciwny naturze,
-uciskanie ubogich, wdów i sierot,
-zatrzymywanie lub odmowa zapłaty należnej za pracę.
Ich przypomnienie oraz analiza warunków sprzyjających ich rozwojowi, wpisuje się w tradycyjną katechezę Kościoła na temat podstawowych norm, które ustanowił sam Bóg.
Recenzje i opinie
By życie w społeczeństwie mogło być naprawdę uporządkowane, koniecznym jest zachowywanie określonych norm społecznych, w tym również zasad moralnych. Przestrzeganie ich - lub nie - absolutnie nie jest sprawą indywidualną, decyduje bowiem o prawidłowych relacjach międzyludzkich. Na określenie niewłaściwego postępowania można użyć różnych pojęć. Dla człowieka wierzącego najbardziej oczywistym jest słowo "grzech", którego ogólna klasyfikacja jest powszechnie znana. Książka Grzechy wołające stanowi po mistrzowsku opracowane studium przypadku, które wyjaśnia, dlaczego Pana Boga w szczególny sposób obrażają cztery konkretne występki: Rozmyślne zabójstwo (Rdz 4, 8-11); Grzech (sodomski) cielesny przeciw naturze (Rdz 19, 1-13); Uciskanie ubogich, wdów i sierot (Wj 22, 21-23) oraz Zatrzymanie zapłaty należnej za pracę (Pwt 24, 14-15).
Andrzej Zwoliński, analizując każdy z nich po kolei, uświadamia czytelnikom, że towarzysząca im niesprawiedliwość jest wyjątkowo krzywdząca. W swoich przemyśleniach nie ogranicza się tylko i wyłącznie do ogólnego spojrzenia na grzech, ale dokładnie i obszernie omawia jego elementy składowe. Tak więc czytelnikowi ukazane zostają szczegóły dotyczące rozmyślnego zabójstwa (morderstwo, homo sacer-człowiek zbędny, aborcja, eutanazja, zorganizowana zbrodnia społeczna, zbrodnie wojenne), grzechu sodomskiego (homoseksualizm i zoofilia), uciskania ubogich, wdów i sierot (bieda, głód, bezbronność niezdolnych do samoobrony, o których prawa nie ma kto zadbać) oraz zatrzymania zapłaty należnej za pracę (pozbawienie środków koniecznych do życia, okradanie pracownika, wyzysk globalny). Wszystko to są ciężkie nieprawości popełniane wobec bliźnich.
Omawiając katalog grzechów wołających o pomstę do nieba, autor przytacza naukę Kościoła, powołuje się na teksty biblijne, dokumenty soborowe i papieskie, a także pisma wielu teologów, etyków, jak i autorów współczesnych. Mnogość podanych faktów z zakresu historii i życia społecznego oraz mnóstwo zamieszczonych przypisów wskazują na ogrom pracy włożonej przez autora w przygotowanie publikacji. Pomocą służą również liczne sigla biblijne (najczęściej wraz z cytatami), ułatwiające odnalezienie w Piśmie Świętym konkretnych tekstów.
Książka Grzechy wołające zaliczana jest do literatury specjalistycznej. Jednak podjęta tematyka oraz ciekawy i zrozumiały sposób przekazu czyni z niej lekturę dostępną dla wszystkich. Skorzystają z niej więc nie tylko teolodzy katechizujący młodzież gimnazjalną bądź uczniów szkół średnich. Publikacja przeznaczona jest dla każdego, warto bowiem wiedzieć, które grzechy obrażają Boga w szczególny sposób oraz dlaczego tak się dzieje. Zdobyta wiedza pomoże ich uniknąć.
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.