Nie byli wyznawcami ani judaizmu, ani chrześcijaństwa, nie są więc czczeni jako święci, a jednak odegrali ważną rolę w historii zbawienia. Niekanonizowani, a przecież możemy się od nich uczyć wierności Bogu, prawości, sprawiedliwości, uczciwości, mądrości. Dziś trochę zapomniani, a przecież ojcowie Kościoła często właśnie do ich postawy odwoływali się w swoich katechezach, których wysłuchiwali pierwsi chrześcijanie czy kandydaci do chrztu. Kilka szkiców, których bohaterami są: Abel, Henoch, Daniel, Noe, Hiob, Melchizedek, Lot i Królowa Saby.
Święci poganie Starego Testamentu
Pisma wybrane

Zobacz także
Nota o książce
Abel, Hiob, Noe, Danel... Święci "poganie"!
Jak to rozumieć? Odegrali istotną rolę w dziejach Objawienia i dzięki temu znaleźli swoje miejsce na kartach Biblii, ale nie byli wyznawcami ani judaizmu, ani chrześcijaństwa. "Święci", ale nie czczeni jako tacy ani w judaizmie, ani w chrześcijaństwie - niekanonizowani. Jak zatem rozumieć ich "świętość"? Przede wszystkim jako przykłady osób wiernych Bogu, zdobywających się na doskonałe posłuszeństwo Stwórcy i Panu, od których możemy zawsze uczyć się najlepszych cnót: wiary, prawości, sprawiedliwości, uczciwości, mądrości i tego, że cierpienie ma sens. O tym właśnie mówią rozważania Jeana Daniélou."Święci
Jean Daniélou - urodzony w 1905 roku w Neuilly-sur-Seine we Francji. W roku 1927 ukończył literaturę klasyczną na paryskiej Sorbonie, a dwa lata później wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, w którym w 1938 roku przyjął święcenia kapłańskie. Jako teolog wyspecjalizował się w zakresie historii początków chrześcijaństwa i patrologii. W 1961 roku został dziekanem Wydziału Teologicznego w Instytucie Katolickim w Paryżu. Papież Jan XXIII powołał go do grona ekspertów II Soboru Watykańskiego (1962-65) jako członka kilku najważniejszych komisji. W roku 1969 wyniesiony do godności kardynalskiej. Od 1972 roku był członkiem Akademii Francuskiej. Jego dorobek badawczy i pisarski obejmuje ponad 1000 publikacji. Zmarł w 1974 roku w Paryżu.
Recenzje i opinie
Jest to praca znanego specjalisty w zakresie początków chrześcijaństwa i patrologii, ojca Danielou SJ (1905-1974). Pisze w niej o wielkich ludziach starotestamentalnych, zdobywających się na doskonałe posłuszeństwo, wierność Bogu oraz heroiczne przylgnięcie do Bożej woli. Autor uważa, ze z tego względu można zaliczyć ich do grona świętych pogan. Chodzi tu o Abla, Henocha, Danela, Noego, Hioba, Melchizedeka, Lota oraz królową Sabę. Reprezentują oni świętość prawa "naturalnego", zgodnego z wolą Bożą, od których możemy uczyć się najlepszych cnót: wiary, prawości, sprawiedliwości, uczciwości, mądrości, jak i tego, ze cierpienie ma sens. "I to dlatego - tłumaczy autor - ich przykłady leżały u podstaw katechezy moralnej czasów starożytnych. Już u Żydów aleksandryjskich Filon poświęcił długie traktaty, aby pokazać w Semie, Secie, Noem pierwsze cnoty, od których poczynając można było wznieść się do wyższych tajemnic wraz z Abrahamem, Jakubem i Izaakiem. Klemens Rzymski proponuje pierwszym chrześcijanom przykłady Noego i Hioba. A św. Ambroży wygłosił swoje katechezy wielkopostne dla katechumenów, proponując w nich przykłady Abla, Noego i Hioba".
Jezuita Jean Danielou (l905-l974) był historykiem Kościoła, ekspertem soboru, później kardynałem i członkiem Akademii Francuskiej, a w korpusie jego dzieł znalazł się również tom "Świeci »Poganie« StaregoTestamentu", wydany właśnie przez WAM. Wśród bohaterów m.in. Abel, Hiob i Noe, prekursorzy późniejszych religii monoteistycznych, choć trudno byłoby ich zaklasyfikować do judaizmu czy chrześcijaństwa. Danielou prowokuje, ale też daje okazje do namysłu nad meandrującymi ścieżkami religii.
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.