Autor ośmielił się zmierzyć z tematem, na który łatwo (zbyt łatwo!) wypowiadają się kaznodzieje, ale który teolodzy, nawet wybitni, omijają szerokim łukiem, jest to bowiem temat beznadziejnie trudny. Cokolwiek by tu powiedzieć, wszystko można zanegować, na każdy argument przytoczyć kontrargument. Toteż Autor słusznie pisze we wstępie, że właściwie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak działa Bóg, nie potrafimy pogodzić licznych sprzecznych - jak nam się wydaje - aspektów tego działania. Ale już samo "uporządkowanie" tego problemu, usystematyzowanie go, ukazanie jego różnych wymiarów, wyliczenie pytań i tych odpowiedzi, które dziś wydają się już nie do przyjęcia, choć naszym przodkom wystarczały, jest już cenne. Autor snuje bowiem swą myśl na tle odkryć współczesnej nauki i jej wizji świata, a z całą pewnością jest to element, którego nie może ignorować ani dzisiejsza teologia, ani praktyka duszpasterska.
Jak działa Bóg?

Zobacz także
Nota o książce
Książka zajmuje się problemem boskiego działania w świecie. Optyka podejścia do problemu jest podwójna. Autor ujmuje go pierwszorzędnie z perspektywy samej teologii. Teologiczna wizja boskiego działania wpisana jest następnie w niepozorowany dialog z naukami ścisłymi. Biorąc pod uwagę, że tytułowe zagadnienie stanowi dzisiaj jeden z najbardziej dyskutowanych problemów dialogu między teologią a naukami, ten zaś lokuje się w samym centrum debaty światopoglądowej, monografia stanowi istotny wkład nie tylko z perspektywy teologii, ale globalnej kultury. Jej prosta struktura, nieprzeładowana narracja i przystępny język sprawiają, że może stanowić ona lekturę dostępną nie tylko dla wąskiego kręgu specjalistów, ale również szerszej publiczności, zainteresowanej tematyką w niej zawartą.
Denis Edwards opisuje działania Boga w jego konkretnych przejawach i najważniejszych momentach, od stworzenia przez wcielenie aż do eschatologicznego spełnienia. Jego analizy poparte są gruntowną wiedzą teologiczną, która szuka pomostów interpretacyjnych między teologią i naukami. Perspektywa nauk ścisłych poszerza w ten sposób perspektywę rozumienia poszczególnych wypowiedzi teologicznych.
Recenzje i opinie
Pozostałe tytuły w serii
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.