Jeden z najważniejszych tekstów patrystycznych, który ze względu na autorytet autora wywarł oromny wpływ na ukształtowanie dogmatów chrześcijaństwa.
Św. Atanazy Wielki (295-373), doktor Kościoła, sprawował funkcję biskupa Aleksandrii. Był zwolennikiem tezy o boskości Chrystusa oraz boskiej natury Ducha Świętego jako trzeciej osoby Trójcy Świętej. Starożytni arianie (nie mylić z późniejszymi o kilkanaście wieków Braćmi Polskimi) odrzucali doktrynę o Trójcy, uznając ją za niebiblijną.
Mowy przeciw arianom I-III

Zobacz także
Nota o książce
Zbiór Atanazjańskich Mów przeciw arianom jest jednym z ważniejszych tekstów patrystycznych, gdyż ze względu na autorytet autora wywarł olbrzymi wpływ na kształtowanie się dogmatu wiary chrześcijańskiej. Mowy powstały jako wynik sporów teologicznych i osobistych patriarchy Aleksandrii z teologami i biskupami, których on sam określił mianem arian, sugerując ich ścisły związek z żyjącym pokolenie wcześniej prezbiterem aleksandryjskim Ariuszem. W tekście Mów autor przywołuje tylko kilku ze sporej grupy swoich oponentów: Euzebiusza z Cezarei, Akacjusza, Asteriusza, ale polemizuje nie tyle z każdym z osobna, ile raczej z jakimś zbiorowym przeciwnikiem. Skutkiem tego jego Mowy przyczyniły się do ukształtowania się w świadomości kościelnej arianizmu jako doktryny teologicznej, którą zwalczał Atanazy. Mowy są niewątpliwie lekturą trudną, ale niezwykle inspirującą i pogłębiającą refleksję nad misterium wcielonego Słowa, które jest istotą doktryny Kościoła.
Recenzje i opinie
Pozostałe tytuły w serii
Szczegółowe dane

Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.