Autor zaprasza do czytania i rozważania Biblii. "Biblia - pisze -jest słowem, które Bóg kieruje do nas. Dla pobożnych Żydów i pierwszych chrześcijan tekst Biblii był zawsze słowem - balsamem i słowem - drogowskazem. Słowa Biblii otwierały im oczy, ażeby zrozumieli swoje dzieje i odnaleźli drogę do udanego życia. Żydzi i chrześcijanie doświadczają na sobie zbawczego działania tych słów. One dawały nadzieję, pocieszały, leczyły rany i dodawały odwagi, by po upadku powstać na nowo".
Zdając sobie jednak sprawę, ze wielu chrześcijanom lektura Biblii przychodzi z trudem, autor postanawia udzielić paru rad, jak ją czytać. Anselm Grün OSB mówi o trzech postawach. Pierwsza (w dużym skrócie) polega na przyjmowaniu słowa Bożego, skierowanego do nas osobiście. Druga zachęca do postrzegania biblijnych słów jako obrazów naszego życia i jako obrazów Bożego działania w nas. W trzeciej postawie autor zwraca uwagę na to, że słowa Biblii są słowami życia, które należy wprowadzać w praktykę. Ponadto Grün mówi, m.in. o sile uzdrowieńczej i nadającej wskazówkę, w którą stronę pójść mocą słowa Bożego w chwilach zamętu i ciemności.
Nie bój się Biblii

Zobacz także
Nota o książce
Czytanie Biblii wcale nie jest nudnym i mozolnym zajęciem, jeśli widzimy w niej samych siebie, a nie tylko opowieści z zamierzchłych czasów. Piśmo Święte to zwierciadło, w którym widać piękno, ale także skazy i obrzmienia ludzkiej duszy. Dlatego często budzi w czytelnikach skrajne emocje: od radości i wzruszenie po złość i opór.
By nie zagubić się w tym świecie, potrzebujemy odpowiedniego kompasu. O. Anselm Grün OSB pokazuje, jak czytać Biblię, aby nas uzdrawiała, pocieszała w chwilach zamętu, niestabilności i ciemności, by wskazywała drogę, gdy nie wiadomo, w którą stronę pójść. Bo tak naprawdę Słowo Boże zaprasza każdego człowieka do życzliwego spojrzenia na siebie i zaprzyjaźnienia się z sobą samym.
Recenzje i opinie
Sławny benedyktyn nie ustaje w pracy, aby nam pomóc zbliżyć się do Boga.
"Dla pobożnych Żydów i pierwszych chrześcijan tekst Biblii był zawsze słowem - balsamem i słowem - drogowskazem" pisze w najnowszej (2012) książce, w której zamieszcza bardzo krótkie wprowadzenie do wszystkich ksiąg Biblii, "po to, by lepiej zrozumieć ich treść. Mają nam otworzyć oczy, byśmy zobaczyli słowa w zupełnie nowym świetle".
Popularny zakonnik, autor niezliczonej ilości książek, tym razem przybliża Słowo Boże tym, którzy mają trudności z czytaniem Biblii. W krótkich rozdziałach udowadnia, że każda biblijna historia nie jest jedynie przeszłością, ale jest także ważna dziś dla każdego człowieka. To wprowadzenia do głębokiej lektury Biblii, "okulary", które pomogą zobaczyć zakryte dotąd treści.
Znamy, czytamy, słyszymy na każdej Mszy św... Czy Pismo Święte może nas jeszcze czymś zaskoczyć?
Czytamy - ale jak? Czy jak książkę historyczną, okraszoną wieloma przypowieściami? O. Anselm GrünOSB zachęca do tego, by czytać Słowo Boże jako skierowane do nas osobiście, do każdego czytelnika, słuchacza, do jego sytuacji życiowej. Bo w lekturze Biblii "zawsze chodzi o spotkanie Bożego serca i spotkanie w Bogu na nowo siebie samego". Konkretnie radzi, jak i kiedy najlepiej czytać Biblię, od czego zacząć, prowadzi nas również przez kontekst pisania poszczególnych ksiąg. Zachęca do tego, by spróbować lectio divina - drogi czterech kroków czytaniai medytowania nad Biblią, wytyczonej przez dawnych mnichów, albo poszukać własnego sposobu na spotkanie Boga na kartach Pisma Świętego. Zaleca też,by w przyjmowaniu Słowa Bożego wzorować się na Maryi, która nie zawsze je rozumiała, ale "zachowywała w swoim sercu i rozważała".
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.