Na wstępie uściślenie: R. Rynkowski, autor książki, nie dowodzi, że każdy z nas jest teologiem, ale raczej, że może i powinien nim być. R. Rynkowski jest doktorem teologii i osobą świecką. Tacy teolodzy nie mają łatwego życia, a bywa że mają bardzo wiele do powiedzenia w dziedzinie, którą się zajmują. Autor wychodzi od biblijnego epizodu o uczniach z Emaus. Szli zmartwieni, rozważając ostatnie dramatyczne wydarzenia, które dotyczyły śmierci ich Mistrza. W spotkanym w czasie drogi wędrowcu nie rozpoznali Jezusa. Zaczęli z nim jednak rozmawiać, słuchali, aż zrozumieli. Uczniowie z Emaus, mówi Rynkowski, są pierwszymi chrześcijańskimi teologami. W Polsce nie brakuje profesjonalnych teologów, którymi najczęściej są osoby duchowne. Ale, jak pisze autor: "z polską teologią jest jak z naszą piłką nożną: są stadiony, piłkarze, trenerzy, ale nie ma sukcesów". Dopowiem, korzystając z tej analogii: nie wystarczy skoncentrowanie na grupce zawodowców, potrzeba czynnego uprawiania sportu przez ogół społeczeństwa. I R. Rynkowski, przypatrując się teologii, przekonywująco zaprasza do wyjścia poza ścisły krągekspertów, tak by każdy chrześcijanin mówił o doświadczeniu spotkania z Bogiem. I dlatego właśnie w LIŚCIE, który popularyzuje teologię w dobie "nowej ewangelizacji", z pełnym przekonaniem polecam książkę R. Rynkowskiego. Narynek pełen cudowności i sensacji, gniewnych sporów oraz mdłej papki zamiast fascynującego chrześcijańskiego przesłania, "Każdy jest teologiem" (warto dodać, że książka jest opatrzona Nihil obstat) wprowadza ożywcze, a zarazemwnikliwe spojrzenie na sprawy wiary.
Każdy jest teologiem
Nieakademicki wstęp do teologii

Zobacz także
Nota o książce
"Każdy, kto kocha Boga, jest przynaglony, by stać się w pewnym sensie teologiem".
Benedykt XVI
Książka dla tych, którzy teologią zajmują się od lat - by zachęcić ich do postawienia sobie na nowo pytania: jak uprawiać teologię?
Jest też dla tych, którzy zaczynają przygodę z teologią - by chcieli i potrafili uprawiać teologię, nie dla zdobywania kolejnych stopni kariery naukowej. Książka ta jest też dla tych, którzy zastanawiają się nad swoją wiarą, żyją modlitwą - by uwierzyli w to, że również oni są teologami.
Recenzje i opinie
Czy teologiem może stać się każdy, kto jest zainteresowany relacją z Bogiem?
Autor zachęca do tego, by z pasją poszukiwać Boga w codziennym życiu, takim jakie ono jest. W tym znaczeniu, owszem, wszyscy jesteśmy teologami.
Książka pokazuje, że teologia to nie nudna nauka o sztywnych ramach, ale pełna radości rozmowa z Bogiem.
Tego samego autora, redaktora
Szczegółowe dane
Twoje produkty
Twój koszyk jest pusty.